Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo geodeta

Gdzie można zamówić mapę do celów projektowych?

Data publikacji 26 sierpnia 2022


Zamierzasz wybudować dom jednorodzinny? W takiej sytuacji warto z wyprzedzeniem zająć się formalnościami dotyczącymi realizacji swoich planów.

Budowa domu jednorodzinnego związana jest z wieloma formalnościami. Wśród nich znajduje się uzyskanie pozwolenia na budowę lub też jej zgłoszenie. W takiej sytuacji ważnym dokumentem jest mapa do celów projektowych, która pozwala na zaprezentowanie planowanego budynku na mapie. Kto wykonuje mapę do celów projektowych? Jaka jest cena jej przygotowania?

Mapa do celów projektowych – kto ją wykonuje?

W procesie związanym z formalnościami przy budowie domu jednorodzinnego uczestniczy wielu specjalistów. Jednym z nich jest geodeta, którego odpowiedzialnością jest obsługa geodezyjna inwestycji.

To właśnie geodeta przygotowuje dokument jak mapa do celów projektowych. Jest ona następnie przekazywana do urzędu, by uzyskać pozwolenie na budowę albo zgłosić budowę domu jednorodzinnego lub innej inwestycji.

Wobec tego w celu uzyskania mapy do celów projektowych konieczne jest udanie się do biura geodezyjnego. Taka usługa dostępna jest w praktycznie każdym biurze, dlatego jest ona łatwo dostępna.

Kiedy konieczna jest mapa do celów projektowych?

Chociaż najczęściej mapa do celów projektowych kojarzona jest z budową domu jednorodzinnego, to jednak warto wskazać, że dokumentacja ta ma znacznie szersze zastosowanie.

Mapę do celów projektowych koniecznie trzeba uzyskać również wtedy, gdy planuje się rozbudowę istniejącego już budynku. Także jest ona konieczna wtedy, gdy trzeba przeprowadzić budowę przyłącza, na przykład gazowego, wodnego, kanalizacyjnego, energetycznego czy teletechnicznego.

Jakie informacje zawiera mapa do celów projektowych?

Dokument jak mapa do celów projektowych powstaje na bazie mapy zasadniczej dotyczącej konkretnego terenu.

W dokumencie tym zawierane są aktualne informacje dotyczące konkretnego terenu, którego dotyczy mapa, a także obszaru inwestycji wraz z otaczającym terenem wynoszącym minimum 30 metrów.

Opracowanie to w zależności od miejsca budowy powinno zawierać także informacje dotyczące innych obiektów występujących na terenie i w jego otoczeniu, pomników przyrody.

Prawidłowo przygotowana mapa do celów projektowych pozwala następnie na przeprowadzenie dalszych czynności związanych z budową domu lub innymi inwestycjami.

Jak długo trwa przygotowanie mapy do celów projektowych?

Należy pamiętać o tym, że mapa do celów projektowych wymaga czasu na przygotowanie, dlatego też geodeta nie przekaże jej klientowi od razu. 

Zazwyczaj czas oczekiwania na gotową mapę do celów projektowych wynosi od około 2 miesięcy do 3 miesięcy. Więcej informacji dotyczących terminów można uzyskać bezpośrednio w biurze geodezyjnym. 

Ile kosztuje mapa do celów projektowych?

Zazwyczaj mapa do celów projektowych jest związana z kosztem od około 500 złotych, natomiast ostateczna cena będzie zależna od wielkości mapy, liczby obiektów, a także innych czynników.

Z cennikami biur geodezyjnych wykonujących mapy można zapoznać się na ich witrynach lub uzyskać online albo telefonicznie.

Styl etniczny w aranżacji wnętrz

Redakcja scarlettmeble.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z budownictwem, a także umeblowaniem i aranżacją wnętrz. Dzielimy się poradami dotyczącymi budowy i remontu domów i mieszkań oraz ich nowoczesnego urządzania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Autorska półka