Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Styl etniczny w aranżacji wnętrz

Styl etniczny w aranżacji wnętrz – praktyczna egzotyka

Data publikacji 2 października 2023


Szukasz nowego, inspirującego wystroju do swoich pomieszczeń? Może w domu brakuje odrobiny egzotyki i urozmaicenia? Warto postawić na styl egzotyczny, który zyskuje ostatnio na popularności, a jednocześnie jest niezwykle różnorodny i ciekawy. Po czym go poznać i czy dobrze pasuje do Twojego domu? Sprawdź sam poniżej!

Czy istnieje jeden styl egzotyczny lub etniczny?

Aranżacja wnętrz to trudny i rozbudowany temat, tak samo, jak styl etniczny. Nie jest to bowiem jeden, spójny i jednolity zbiór zasad, ale pewien trend w architekturze. Nazwa etnos pochodzi z języka greckiego i oznacza po prostu naród lub jakąś grupę ludzi, tworzących osobną kulturę i tradycje. Jednak nie jest określone, jakiej kultury styl etniczny ma dotyczyć. Dlatego też spotkać można wiele, bardzo zróżnicowanych pomieszczeń, opartych na kulturach z całego świata. W każdym przypadku, gdy wystrój pomieszczenia odnosi się do tradycyjnych wartości z jakiegoś regionu, mówi się o stylu etnicznym – choć każdy z nich prezentuje się zupełnie inaczej.

Przykłady aranżacji w stylu etnicznym

Styl egzotyczny związany jest przede wszystkim z państwami odległymi od Polski geograficznie i historycznie. Z drugiej strony styl etniczny może wiązać się także z europejskimi zwyczajami. Przykłady ciekawych aranżacji można oprzeć na kulturze:

  • Afrykańskiej. Opiera się ona na geometrycznych wzorach oraz kolorach ziemi: brązie czy zieleni. Częstymi dodatkami są bambusowe rolety oraz rysunki i obrazy związane z afrykańskimi plemieniami.

  • Kultura meksykańska pełna jest z kolei nasyconych, żywych kolorów i tkanin w pasy. Aranżacja wnętrz uzupełniona jest motywami roślinnymi, zwierzęcymi czy związanymi z kultem słońca.

  • Klimat indyjski jest pełen wystawności i ozdobności, która może czasem wydawać się nieco sztuczna (co może stanowić także jego zaletę). Pod tym względem przypomina on styl glamour. Przykładem tego typu wystroju może być łóżko z pięknie rzeźbionymi elementami, baldachimem oraz ozdobione pięknymi, wystawnymi poduszkami. Takie meble drewniane do sypialni dobrze prezentują się także w połączeniu z innymi stylami architektonicznymi.

  • Można mówić także o polskim stylu etnicznym, przesyconym polską historią, tradycją czy kulturą. Takie pomieszczenia przypominać mogą typowe dworki szlacheckie.

Jak widać, styl etniczny to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące różne style meblowania pomieszczeń.

Styl egzotyczny – jakie meble wybrać?

Jakie meble wybrać w stylu etnicznym? Doskonale sprawdza się tu wszechobecne drewno, towarzyszące człowiekowi od zarania dziejów. Jest ono naturalne, łatwo dostępne na całym świecie, a jednocześnie estetyczne i trwałe. Dlatego też producent mebli drewnianych https://arbora.com.pl/ posiada w swojej ofercie meble pasujące do każdej odmiany stylu etnicznego. Mogą one łączyć kulturę różnych zakątków świata z nowoczesną funkcjonalnością i trwałością. Sprawdź, czy i Tobie nie spodoba się taka właśnie aranżacja salonu, kuchni czy sypialni.

 Materiał zewnętrzny

Styl etniczny w aranżacji wnętrz

Redakcja scarlettmeble.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z budownictwem, a także umeblowaniem i aranżacją wnętrz. Dzielimy się poradami dotyczącymi budowy i remontu domów i mieszkań oraz ich nowoczesnego urządzania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wielofunkcyjność w designie