Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza lampa łazienkowa

Wybieramy lampy łazienkowe – 3 najważniejsze typy oświetlenia łazienkowego

Data publikacji 31 lipca 2021


Światło w łazience pełni bardzo istotną funkcję. Po pierwsze, w wielu łazienkach nie ma okien, zatem nie ma szansy na naturalne doświetlenie pomieszczenia. Poza tym w łazience wykonujemy codzienne zabiegi higieniczne i kosmetyczne, spośród których wiele czynności wymaga dużej dokładności i precyzji. Odpowiednie lampy łazienkowe to wręcz podstawa! Tylko jak dopasować lampy do specyfiki czy stylu pomieszczenia? Najlepiej jest zacząć od poznania najbardziej podstawowych rodzajów oświetlenia łazienkowego.

Jakie światło będzie dobre nad lustro?

Ściana z lustrem to jedno z najważniejszych miejsc w łazience. To właśnie tam codziennie można umyć twarz, ogolić się, nałożyć lub zmyć makijaż i wykonać wiele innych czynności, które przyczyniają się do lepszego wyglądu, dobrego samopoczucia czy zdrowia. Dlatego okolice lustra łazienkowego powinny być bardzo dobrze oświetlone. Światło nad lustrem nie może być jedynym w pomieszczeniu. Powinno za to pełnić funkcję dodatkowego źródła światła i z tego powodu bywa też często nazywane bocznym.

Oświetlenie powinno być tak dobrane, aby oświetlało dobrze przede wszystkim twarz osoby stojącej przed lustrem. Trzeba pamiętać również o tym, że oświetlenie do łazienki powinno być stylowe, tak, aby przebywanie we wnętrzu sprawiało również przyjemność i było okazją do relaksu. Tradycyjne łazienki z tego właśnie powodu coraz częściej ustępują obecnie miejsca nowoczesnym pokojom kąpielowym, które mają specjalnie wyznaczoną strefę relaksu i kąpieli. Piękne lampy łazienkowe można znaleźć między innymi w ofercie MAXLIGHT. Asortyment zwraca uwagę różnorodnością modeli i wykonaniem z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. W okolicach lustra w łazience warto zamontować zwłaszcza nowoczesne kinkiety, które doskonale oświetlą przestrzeń.

Światło główne do łazienki

Podstawowe źródło światła w wielu pomieszczeniach to oświetlenie sufitowe. Trzeba jednak pamiętać, że łazienka to specyficzny typ wnętrza, które ze względu na dużą wilgotność powietrza, brak okien i obecność wody, rządzi się nieco innymi prawami, niż pozostałe pomieszczenia w domu. W łazience mogą się nie sprawdzić rozwiązania znane z sypialni, gabinetu czy biura. Zapomnij o doświetlaniu okolic lustra lampą biurkową czy stojącą, jest to niebezpieczne. Co prawda lampy podłogowe można czasami znaleźć w przestronnych pokojach kąpielowych, ale i tak jest to dość rzadkie rozwiązanie, które pełni raczej funkcję dekoracyjną. Do łazienki jako oświetlenie sufitowe dobrze sprawdzi się za to klasyczna oprawa z żarówkami albo nowoczesne plafony. Niektórzy decydują się nawet na specjalne lampy wiszące w niewielkich rozmiarach i bez klosza.

Dodatkowe źródło światła – LEDy do łazienki

Oświetlenie typu LED świetnie nadaje się do łazienki. Pozwala stworzyć nastrojowy klimat i doświetlić dodatkowo ciemne kąty czy rogi pomieszczenia. Dawniej oświetlenie LED kojarzyło się przede wszystkim z taśmami, dzisiaj znajdziemy je również w ofercie wielu producentów kinkietów, które dobrze wyglądają na ścianach łazienki. Panel z oświetleniem ledowym można zamontować na przykład nad wanną czy kabiną natryskową. Pozwala to wziąć kąpiel wyłącznie przy nastrojowym świetle, co może być bardzo relaksujące i odprężające.

Styl etniczny w aranżacji wnętrz

Redakcja scarlettmeble.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z budownictwem, a także umeblowaniem i aranżacją wnętrz. Dzielimy się poradami dotyczącymi budowy i remontu domów i mieszkań oraz ich nowoczesnego urządzania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

lampa łazienkowa