Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo jak zamontować klimatyzację

Jak zamontować klimatyzację w domu?

Data publikacji 12 kwietnia 2021


Prawidłowo zamontowana klimatyzacja może przynieść spore korzyści domownikom. Głównym celem klimatyzatora jest chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim, ale również dogrzewanie wnętrza zimą.

Jak działa klimatyzacja?

Dlatego warto wiedzieć, jak zamontować klimatyzację w prawidłowy sposób. Jeżeli instalacja będzie zamontowana właściwie, to układ powinien działać efektywnie. W Unii Europejskiej regularnie wprowadzane są nowe przepisy prawne, których głównym celem jest zminimalizowanie emisji substancji, które niszczą warstwę ozonową. Dlatego montaż klimatyzacji powinien być wykonany przez osobę, która posiada odpowiednie uprawnienia. Taki fachowca posiada świadectwo kwalifikacji w zakresie obsługi technicznej instalacji chłodniczych. Całkowita cena montażu to koszt 1500-2000 złotych. Zanim zdecydujesz się skorzystać z usług określonego fachowca, powinieneś poprosić go o wycenę usługi. Klimatyzator składa się ze skraplacza oraz parownika, który jest jednostką wewnętrzną. Elementy są połączone ze sobą przy użyciu kabli elektrycznych i przewodu freonowego, który zawiera czynnik chłodniczy. Przed rozpoczęciem montażu należy sprawdzić wszystkie elementy. Ponieważ najmniejsze uszkodzenia lub wady mogą spowodować, że klimatyzacja nie będzie działała prawidłowo. W instrukcji powinny być podane informacje na temat odstępów między sufitem a urządzeniem. Szczególnie ważna jest również odległość od jednostki zewnętrznej, czyli skraplacza.

Montaż klimatyzacji

W zestawie z reguły znajduje się wspornik, który ułatwia instalację skraplacza. Przed instalacją jednostki wewnętrznej niezbędne jest wykonanie otworu o średnicy 6 cm. Przez niego będą wyprowadzane kable elektryczne i rury. Do tego zadania trzeba użyć wiertarki, która posiada otwornicę. Po wykonaniu otworu można przymocować do konstrukcji nośnej poziomo wspornik przy użyciu wkrętów. Wkręty szybkiego montażu mogą znacznie ułatwić oraz przyspieszyć pracę. Następnym etapem jest podłączenie kabla elektrycznego i freonowego przewodu do wewnętrznej jednostki. Później wystarczy owinąć rurkę do skroplin i przewody za pomocą taśmy izolacyjnej. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie je wyprowadzić na zewnątrz przez wcześniej przygotowany otwór. Poza budynkiem montowana jest jednostka zewnętrzna. Najlepiej ustawić klimatyzator w zacienionym miejscu na stabilnej powierzchni. Podczas pracy urządzenie może generować hałas, dlatego również warto to wziąć pod uwagę. Klimatyzator powinien znajdować się w dużej odległości od okna sąsiadów lub balkonu. Szczególnie ważnym elementem jest odpływ skroplin.

Styl etniczny w aranżacji wnętrz

Redakcja scarlettmeble.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z budownictwem, a także umeblowaniem i aranżacją wnętrz. Dzielimy się poradami dotyczącymi budowy i remontu domów i mieszkań oraz ich nowoczesnego urządzania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Autorska półka