Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Planujesz budowę domu na działce

Planujesz budowę domu na działce – pomyśl od razu o biologicznej oczyszczalni ścieków

Data publikacji 27 lutego 2023


W pobliżu naszej działki nie wykonano jeszcze sieci kanalizacyjnej? W celu odprowadzania ścieków bytowych produkowanych w naszym gospodarstwie domowym możemy zdecydować się na montaż biologicznej oczyszczalni ścieków. To świetna alternatywa dla tradycyjnego szamba, która jest wygodna i tania w eksploatacji, nie generując konieczności częstego wywożenia nieczystości. Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków, dlaczego warto się na nią zdecydować oraz jakie formalności czekają nas w związku z jej osadzeniem na terenie posesji?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – co to takiego?

Przeglądając projekty domów, powinniśmy zastanowić się również nad sposobem odprowadzania odpadów płynnych z budynku. Na nieskanalizowanych terenach doskonałym rozwiązaniem będzie biologiczna oczyszczalnia ścieków. To stosunkowo niewielki zbiornik, zajmujący powierzchnię kilku metrów kwadratowych. W sprzedaży dostępne są dwie wersje: z osadem czynnym i ze złożem biologicznym. Ich działanie opiera się na rozkładzie substancji organicznych obecnych w ściekach, który zachodzi dzięki bakteriom tlenowym i różnorodnym mikroorganizmom. Skutkuje to uzyskaniem wody pościekowej, oczyszczonej w około 95%, którą można wykorzystać m.in. do nawadniania trawników.

Zalety i wady biologicznej oczyszczalni ścieków

Jedną z najważniejszych zalet biologicznej oczyszczalni jest możliwość odprowadzania ścieków wprost do gleby. Skuteczna filtracja we wnętrzu zbiornika sprawia, że taka woda jest nieszkodliwa dla środowiska, a konieczność wywozu zanieczyszczeń zostaje ograniczona do minimum. Nie musimy pamiętać o regularnym wypompowywaniu nieczystości, a jedynie ich sporadycznym wywozie – pozwala to znacząco zmniejszyć wysokość rachunków za użytkowanie instalacji kanalizacyjnej. Co istotne, biologiczna oczyszczalnia ścieków nie generuje przykrej woni, jak ma to miejsce w przypadku szamba.

Planując jej montaż, warto mieć na uwadze także pewne wady. Pierwszą z nich jest stosunkowo wysoki koszt wykonania, który jednak zwraca się w przeciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Drugi natomiast to formalności związane z przedsięwzięciem. 

Formalności przy montażu biologicznej oczyszczalni ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga zgłoszenia zamiaru jej wykonania w starostwie powiatowym. Możemy także uwzględnić ją w dokumentacji projektowej, przedkładając gotowy projekt ze strony https://projekty.muratordom.pl wraz z załącznikami w celu uzyskania pozwolenia na budowę lub w procesie zgłoszenia budowy. Powinniśmy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, szczególnie istotnych w przypadku małych działek. Osadnik gnilny musi być zlokalizowany co najmniej 15 metrów od studni oraz 2 metry od granicy posesji. Powinien on zostać oddalony o 1,5 metra od rur z gazem i wodą oraz o 80 cm od kabli elektrycznych. Ponadto obszar, na który usuwana jest oczyszczona woda, musi znajdować się przynajmniej 30 metrów od ujęcia wody pitnej.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie godne polecenia dla właścicieli posesji bez dostępu do sieci kanalizacyjnej. Niemal całkowicie bezobsługowa, a przy tym wydajna i przyjazna dla środowiska, stanowi jednej z najważniejszych elementów zagospodarowania terenu. Z tego względu jest ona chętnie wybierana przez inwestorów, którym zależy na ograniczeniu bieżących kosztów eksploatacyjnych oraz możliwości ponownego wykorzystania oczyszczonej wody pościekowej.

Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl    

Jak pozbyć się moli z domu? Przewodnik po skutecznych metodach

Redakcja scarlettmeble.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z budownictwem, a także umeblowaniem i aranżacją wnętrz. Dzielimy się poradami dotyczącymi budowy i remontu domów i mieszkań oraz ich nowoczesnego urządzania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?