scarlettmeble.pl

Blog budowlany

łączenie kolorów w mieszkaniu
Budownictwo Wnętrza

Jak powinno wyglądać łączenie kolorów w mieszkaniu?

Wbrew pozorom łączenie kolorów w domu nie jest tak proste, jak może się wydawać. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu sięgać po poradę projektanta wnętrz. Sprawdź, w jaki sposób samodzielnie uzyskać atrakcyjny i harmonijny efekt połączenia kolorów w swoim mieszkaniu, aby dopasować go do swojego gustu!

Biel – uniwersalna baza

Gdy lubisz proste, neutralne przestrzenie, ale też masz problemy z doborem koloru i chcesz, aby niemalże każde połączenie było udane, bazą powinna zostać biel. Białe ściany stanowią uniwersalna przestrzeń, która daje niemalże nieograniczone możliwości w aranżacji.

Biały kolor jest neutralny, dlatego można skomponować go z różnymi barwami, zarówno tymi ciepłymi, jak i chłodnymi, między innymi beżem, brązem, szarością, czernią, a także żywymi kolorami jak zielony, czerwony, niebieski, błękitny.

Co ważne, za pomocą bieli można również optycznie powiększyć wnętrza, dlatego wtedy, gdy chcesz, aby mieszkanie wyglądało na większe, zastosuj biel. Pamiętaj o tym, że wtedy łączenie kolorów w mieszkaniu powinno bazować tylko na paru barwach, najlepiej jaśniejszych, aby nie przytłoczyć małej przestrzeni.

Nie mieszaj odcieni chłodnych i ciepłych

Każdy kolor ma różne odcienie, które mogą być podzielone na chłodne i ciepłe. Przykładowo, szarość może być bardzo chłodna, z domieszką odcienia niebieskiego, albo też może być cieplejsza, gdy ma dodatek beżu.

Odcieni chłodnych i ciepłych nie powinno się mieszać ze sobą, ponieważ efekt estetyczny nie jest wtedy atrakcyjny dla oka. Dlatego łączenie kolorów w mieszkaniu powinno wtedy odbywać się na bazie barw podobnych do siebie, czyli chłodnych z chłodnymi i ciepłych z ciepłymi.

Łącz jasne kolory z ciemniejszymi

Aby uzyskać efekt bardziej zróżnicowanego wnętrza, możesz łączyć kolory jasne z ciemniejszymi należące do tego samego odcienia lub też do innych pasujących ze sobą odcieni. Przykładowo:
– beż dobrze komponuje się z bielą i granatem
– szary komponuje się z beżem, musztardowym oraz z butelkową zielenią

W internecie można już teraz znaleźć wiele inspiracji, z pomocą których łączenie kolorów w mieszkaniu stanie się jeszcze łatwiejsze. Można szukać ich między innymi na popularnych blogach wnętrzarskich, w serwisach społecznościowych czy też bezpośrednio na stronach internetowych firm produkujących farby oraz wyposażenie wnętrz.

Oglądaj kolory na żywo

Warto też pamiętać o tym, że wybór kolorów farb, mebli czy dekoracji tylko na podstawie ich zdjęć w internecie może być bardzo trudny. Stąd też najlepiej oglądać kolory na żywo, aby mieć pewność, że rzeczywiście wyglądają dobrze w połączeniu ze sobą.