Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo salon z jadalnią i kominkiem

Jak zaaranżować salon z jadalnią i kominkiem?

Data publikacji 26 marca 2021


W nowoczesnych aranżacjach bardzo często stawiamy na otwartą przestrzeń. Najczęściej łączymy ze sobą kuchnię, jadalnię oraz salon. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, szczególnie w małych mieszkaniach, ale także sprawia, że wszystko wygląda spójnie i jest niezwykle funkcjonalne.

Aranżacja salonu z jadalnią

Salon połączony z jadalnią powinien być spójny i funkcjonalny dla obu przestrzeni. Aby to uzyskać warto stawiać te same kolory ścian lub w podobnych tonacjach, zarówno w salonie, jak i jadalni. Oczywiście kolor jest sprawą indywidualną, niemniej jednak najbezpieczniej jest wybrać bardziej stonowane barwy – odcienie beżu, szarości, brązu. Takie kolory sprawiają, że przestrzeń stanie się przytulnym miejscem, idealnym do spotkań rodzinnych.

Aby jeszcze bardziej podkreślić spójność całej aranżacji, można postawić na wspólne elementy mebli, na przykład wybierającą takie same obicia krzeseł w jadalni, jak i kanapy lub foteli w salonie. W przypadku, gdy mamy połączony salon z jadalnią i kominkiem, możemy przenieść wystrój kominka na jedną ze ścian jadalni, na której stanie komoda lub kredens.

Elementy wystroju

Każda otwarta przestrzeń łącząca w sobie kilka pomieszczeń, wymaga funkcjonalnego rozmieszczenia mebli i innych elementów wystroju. Warto wcześniej zaplanować rozkład mebli, aby każde z nich miało swoje miejsce i nie zajmowało go zbyt wiele.
Kanapa w salonie powinna stać w centralnym punkcie tego pomieszczenia, najlepiej na przeciwko telewizora. Z kolei stół w jadalni nie może stać pod ścianą, ponieważ siadanie przy nim większej ilości osób będzie utrudnione i konieczne będzie przesuwanie go za każdym razem. Krzesła do stołu powinny być dostosowane do jego wysokości i jednocześnie lekkie i wygodne. Dla komfortu siedzenia można wyłożyć je wygodnymi poduszkami dostosowanymi do krzeseł. Poduszki w tym samym kolorze można wykorzystać do dekoracji kanapy w salonie.

Popularny styl aranżacji

Obecnie aranżując pomieszczenia najpopularniejsze są dwa style – skandynawski i nowoczesny. Pomieszczenia aranżowane w stylu nowoczesnym są dla wielu uznawane za zimne i surowe. Jest to spowodowane dużą ilością elementów metalowych, jak i zimnych stonowanych barw.

Przeciwieństwem do stylu nowoczesnego jest styl skandynawski. Pomieszczenia w tym klimacie są niezwykle przytulne, ze względu na ciepłe odcienie ścian oraz dużą ilość elementów drewnianych. W takim wnętrzu nie może zabraknąć dużej ilości poduszek, koców i miękkiego dywanu.

Styl etniczny w aranżacji wnętrz

Redakcja scarlettmeble.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z budownictwem, a także umeblowaniem i aranżacją wnętrz. Dzielimy się poradami dotyczącymi budowy i remontu domów i mieszkań oraz ich nowoczesnego urządzania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Autorska półka