Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Systemy oddymiania

Systemy oddymiania w budynkach – jaką spełniają rolę?

Data publikacji 25 kwietnia 2023


Jednym z istotnych elementów systemów PPOŻ w budynkach jest wentylacja oddymiająca. Czym ona jest i jakie ma ona zadania?

Wszystkie kwestie wyjaśnia firma AWEX, której domeną jest dostawa nowoczesnych systemów przeciwpożarowych, w tym systemów oddymiania budynków – https://awex.eu/kategorie/systemy-bezpieczenstwa-pozarowego/system-oddymiania-svs.

Czym jest system oddymiania budynku?

Systemy oddymiania budynków są rodzajem systemów stosowanych do usuwania dymu oraz toksycznych gazów powstających podczas pożarów.

Takie systemy składają się z kilku elementów współpracujących ze sobą, by efektywnie odprowadzać te gazy. Zaliczane są do nich:

  • klapy oddymiające

  • wentylatory oddymiające

  • czujniki dymu

  • ręczne przyciski oddymiania

Elementy te montowane są w odpowiednich miejscach, w których pojawia się ryzyko pożarów, a także w miejscach, w których prowadzona jest ewakuacja osób, na przykład na korytarzach, przy wyjściach z budynku.

Więcej informacji dotyczących elementów używanych do budowy systemów tego typu można znaleźć na stronie firmy AWEX – https://awex.eu/kategorie/systemy-bezpieczenstwa-pozarowego/system-oddymiania-svs.

Zadania systemu oddymiania budynków

Podstawowym zadaniem systemu oddymiania jest usuwanie dymu i towarzyszącego mu ciepła z budynku podczas trwającego pożaru. Systemy oddymiania dzięki temu tworzą bezpieczną drogę ewakuacyjną dla osób przebywających w budynku oraz zapewniają dostęp strażakom, którzy mogą ugasić pożar.

Główne zadania systemów oddymiania to:

Usuwanie dymu

Systemy oddymiania są przeznaczone do usuwania dymu, zmniejszając ryzyko wdychania go przez osoby przebywające w budynku. Systemy oddymiania wytwarzają podciśnienie, usuwając dym przez otwory wentylacyjne i wentylatory wyciągowe.

Usuwanie ciepła

Systemy oddymiania usuwają również ciepło z budynku, zmniejszając ryzyko rozprzestrzeniania się ognia i uszkodzenia konstrukcji budynku.

Polepszona widoczność

Dzięki temu, że systemy oddymiania usuwają dym, mogą poprawić widoczność, dlatego ułatwiają one drogę ewakuacyjną osobom przebywającym w budynku, a strażakom pozwalają na zlokalizować źródło ognia.

Redukcja uszkodzeń

Ponadto systemy oddymiania pomagają zminimalizować uszkodzenia budynku poprzez ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia i ciepła. W ten sposób systemy te mogą ograniczyć uszkodzenia konstrukcji budynku oraz znajdującego się w nim wyposażenia.

Jak montować systemy oddymiania?

Systemy oddymiania, podobnie jak inne systemy przeciwpożarowe, muszą być odpowiednio zaprojektowane, by spełniały one obowiązujące normy oraz był dopasowane do projektu budynku oraz jego specyfiki.

Najlepiej skorzystać z pomocy firm, które posiadają duże doświadczenie w projektowaniu tego typu systemów, dlatego mogą one wtedy kompleksowo przygotować ich plan, dobrać niezbędne elementy i wykonać ich montaż. Firmy te testują również systemy oddymiania i mogą zaoferować ich systematyczną konserwację, która jest istotna dla ich prawidłowego działania.

Takie usługi oferuje firma AWEX, która przygotowała dla klientów kompleksową obsługę w ramach montażu systemów oddymiania..

Styl etniczny w aranżacji wnętrz

Redakcja scarlettmeble.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z budownictwem, a także umeblowaniem i aranżacją wnętrz. Dzielimy się poradami dotyczącymi budowy i remontu domów i mieszkań oraz ich nowoczesnego urządzania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Autorska półka