Wszystkie rzeczy dla konia
Data publikacji 2 czerwca 2022Jazda konna to dyscyplina sportowa, która bezustannie zdobywa nowych miłośników. Kiedyś bardzo niszowa, dziś wydaje się dostępniejsza, dzięki czemu uprawia ją coraz więcej osób. Niewątpliwie pomogły w tym posty promujące życie na koniu, upowszechniane na instagramie. Popularność dyscypliny zwiększają również systematycznie organizowane obozy i zawody jeździeckie we wszystkich kategoriach wiekowych.
Jaki sprzęt należy skompletować dla konia?
Jeździec i koń posiadają w tym związku te same prawa. Jeden i drugi wymaga właściwego sprzętu, akcesoriów jeździeckich i opieki po zakończeniu treningu. Rzeczy dla konia to przede wszystkim siodło, osprzęt i ogłowie. Do jazdy konnej stosuje się różne siodła, w śród nich wyróżnia się:
- siodła wszechstronne
- damskie do bocznego siedzenia
- do ujeżdżania
- do ścigania się
- do skoków
- siodła wojskowe
- gapa przeznaczone dla kuców
- siodła westernowe
Pod siodłem skórę konia chroni czaprak, swoista podkładka, wykonana z miękkiego i przewiewnego materiału lub baraniej skóry. Do grupy końskich akcesoriów należy osprzęt siodła, czyli popręg. Jest to pas przeznaczony do mocowania siodła do brzucha konia. Do grupy osprzętu należą również strzemiona utrzymujące nogi i stopy w odpowiedniej pozycji a całą sylwetkę w gotowości do jazdy. Strzemiona utrzymuje zamek puśliskowy.
Na osprzęt konia składa się również uzda mocowana na głowie konia, wykonana ze skóry i wyposażona w wędzidło, umieszcza się ją w pysku konia. Wędzidło wspomaga nachrapnik, nagłówek, nadczółko, pasy policzkowe oraz podgardle. Do tego zestawu mocuje się wodze. Dodatkowym elementem, ale nie obligatoryjnym jest wytok, który zapobiega nadmiernemu podrzucaniu głowy przez zwierzę.
Rzeczy dla konia to również podkowy, chroniące kopyta konia oraz kantar, który używa się w trakcie wyprowadzania i wprowadzania konia do stajni, stosuje się go również w czasie czyszczenia zwierzęcia.
Pielęgnacja konia
Do prawidłowej pielęgnacji konia niezbędne są kosmetyki i akcesoria. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne wymagają odżywek do sierści, grzywy oraz ogona. Odżywką pokrywa się włosie, zapobiega ona splątaniu się ogona i grzywy konia oraz pozostawia sierść niezwykle gładką i błyszczącą, eksponuje również umaszczenie i chroni sierść przez zabrudzeniami.
Każdy opiekun musi pamiętać o codziennych zabiegach pielęgnacyjnych obejmujących końskie kopyta. Do tego celu służą różnego rodzaju preparaty oraz oleje. Impregnują one warstwę zewnętrzną kopyt i uelastyczniają je, ale przyspieszają również regenerację kopyt.
Warto również zainwestować w maści, żele oraz wcierki, które przydadzą się w razie kontuzji konia czy innych problemów, urazów, zwichnięć czy stłuczeń. Balsamy oraz kremy pomogą w regeneracji i ran skórnych powstałych choćby z powodu nieprawidłowo założonego siodła czy popręgu.
Na koniec żaden jeździec nie zapomni o przysmakach dla konia. Smaczki pomagają nawiązać relacje z koniem, stanowią nagrodę podczas treningu, są wyrazem uznania za efektywny trening, który ma kojarzyć się z przyjemnością i poczuciem wolności.