Co to jest siatka na krety?
Data publikacji 7 kwietnia 2021
Dzięki popularnej czeskiej dobranocce mały kret wydaje się być bardzo przyjaznym, sympatycznym i pomocnym zwierzątkiem. Faktycznie, potrafi być pożyteczny. Żywi się pędrakami i spulchnia ziemię (co umożliwia np. wzrost roślin). Niestety, bywa także utrapieniem, szczególnie dla doświadczonych ogrodników. Na szczęście można skutecznie zniechęcić go do odwiedzania naszego podwórka. Jak? Stosując odpowiednie siatki na krety.
Dlaczego kret nie jest mile widziany?
Ma tylko kilka centymetrów, więc nie powinien narobić zbyt wielu szkód. Tak pomyślą miłośnicy tego ssaka. Pozory jednak mylą, bo zwierzę to w ciągu jednej godziny, za pomocą swoich łap w kształcie łopaty, wykopie tunel o długości nawet do piętnastu metrów! W ten sposób szuka pożywienia (na przykład larw owadów oraz dżdżownic), ale jednocześnie niszczy korzenie kwiatów, warzyw i owoców.
Co więcej, powstałe licznie kopczyki powodują, że cały trawnik, o który tak bardzo dbaliśmy, nie wygląda pięknie. Czy to jednak oznacza, że należy tym małym ssakom zrobić krzywdę? Absolutnie nie. Są inne sposoby pozwalające na walkę z będącym pod ochroną kretem. Wystarczy zrobić coś, aby nie nie mógł on przejść na naszą posesję.
Skuteczne siatki na krety
Bardzo dobrym rozwiązaniem nie są oczywiście środki chemiczne, a specjalne, wykonane z antykorozyjnego metalu lub tworzywa sztucznego, siatki. Układa się je pod trawą oraz rabatami kwiatowymi. Ich zadaniem jest zabezpieczenie ogrodu w taki sposób, że żaden kret nie będzie w stanie przedostać się na jego teren.
Co ciekawe, takie produkty mają jeszcze inne widoczne zalety. Mianowicie są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, a także glebowe. Sprawią dodatkowo, że ziemia będzie mieć wzmocnioną strukturę. Jednak, aby spełniły swoje funkcje w stu procentach, muszą charakteryzować się pewnymi właściwościami oraz budową.
Na co zwrócić uwagę przy zastosowaniu siatki?
Po pierwsze ważna jest wielkość oczka. Najlepiej, jeśli będzie ona wynosić między dziesięć a szesnaście milimetrów. Nie może być jednak zbyt mała, bo wtedy uszkodzimy system korzeniowy. Z kolei długość siatki powinniśmy dobrać ze względu na wymiar i same warunki ogrodu.
To nie wszystko. Dobra siatka na krety wymaga również odpowiedniego zamocowania do podłoża (tak, aby przypadkowo jej nie wyrwać) oraz umieszczenia na daną głębokość. Musimy więc koniecznie rozciągnąć ją maksymalnie na dziesięć centymetrów w głąb ziemi. Jeżeli zrobimy to za płytko, to kret albo jakiś inny gryzoń bez problemu pokona taką przeszkodę.