Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo ocieplenie poddasza

Jak wykonać ocieplenie poddasza?

Data publikacji 2 kwietnia 2021


Do ocieplania poddasza jednorodzinnego domu nie jest z reguły wymagane pozwolenie na budowę. Wiele zależy jednak od tego, czy zamierzasz zmieniać kształt dachu lub kąt nachylenia i wysokość połaci dachowych.

Materiały ociepleniowe

Nieprawidłowo przeprowadzone ocieplenie poddasza może spowodować nawet obniżenie okapu. Wykonanie ocieplenia wymaga zgłoszenia tego faktu do urzędu gminy. Takie działanie sprawi, że będziesz mógł później wyliczyć prawidłowy podatek od nieruchomości. Istnieje ocieplenie nakrokwiowe oraz międzykrokwiowe. Warto wcześniej poznać każde rozwiązanie, żeby dokładnie znać wszystkie wady i zalety. Jeszcze jakiś czas temu zdecydowanie większą popularnością cieszyła się metoda międzykrokwiowa, jednak obecnie coraz częściej wykorzystuje się technologię nakrokwiową. Izolacja międzykrokwiowa cały czas jest wykorzystywana i ciągle dopracowywana. Dużą wadą izolacji międzykrokwiowych jest powstawanie mostków termicznych, które tworzą się bezpośrednio na powierzchniach. Dobrym rozwiązaniem jest użycie dodatkowej warstwy wełny lub styropianu, która pomoże wyeliminować problem. Największym problemem jest wilgoć, ponieważ powoduje, że wełna traci swoje termiczne właściwości. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ocieplenia nakrokwiowego, w którym takie problemy nie występują. Zastosowanie tego typu izolacji powoduje, że konieczne jest użycie specjalnych płyt izolacyjnych, które są ułożone bezpośrednio na deskowaniu dachu.

Prawidłowo wykonane ocieplenie

Prezentują się również bardzo dobrze i są niezwykle oszczędne. Płyty izolacyjne mają bardzo wysoką odporność na nacisk oraz działanie różnych chemicznych substancji, które są coraz częściej wykorzystywane w budownictwie. Charakterystyczną cechą izolacji nakrokwiowych jest duża trwałość. Jest to rozwiązanie, które sprawi, że zarówno podczas zimy jak i lata będzie można korzystać z poddasza. Jednak wciąż najpopularniejszym materiałem do ocieplania poddaszy jest wełna mineralna. Coraz większą popularnością w ostatnich latach cieszy się wełna mineralna z włókna skalnego. Wełna mineralna jest materiałem lekkim i niepalnym, dlatego bardzo łatwo ją transportować. Zapewnia również doskonałą izolację oraz umożliwia przepuszczanie pary wodnej. Jest to również materiał, który bywa często wykorzystywany przy budowie adaptacji akustycznych. Jest ona również bardzo plastyczna i elastyczna, dzięki czemu w łatwy sposób można przy jej użyciu wypełnić wolne przestrzenie. Do produkcji wełny skalnej używany jest dolomit oraz bazalt. Kruszywo wapienne także jest surowcem, który jest często wykorzystywany podczas wytwarzania tego rodzaju wełny.

Styl etniczny w aranżacji wnętrz

Redakcja scarlettmeble.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z budownictwem, a także umeblowaniem i aranżacją wnętrz. Dzielimy się poradami dotyczącymi budowy i remontu domów i mieszkań oraz ich nowoczesnego urządzania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Autorska półka